Śląski OZŻ

Już za tydzień rusza przegląd filmów JachtFilm

JachtFilm grafikaJachtFilm zaprasza do Katowic. W dniach 15-16 lutego odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na dwa wieczory do Kinoteatru Rialto w Katowicach. Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy gości. W programie zaplanowano konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Zapraszamy serdecznie!

 

 

Współorganizatorami Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm są: Kinoteatr Rialto w Katowicach oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego ALTERNATOR  w Gdańsku.

Kilka słów o niektórych z prezentowanych filmów.

  • „W kilwaterze szkunera Zaca" - historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

 

  • „Damien” - projekcja filmu z 1973 roku zrealizowanego podczas rejsu na Ocean Południowy i do Antarktyki dwóch młodych Francuzów na jachcie „Damien”. Kamerę i zapas taśm Gérard Janichon i Jérome Poncet otrzymali przed podróżą w podarunku od Bernarda Moitessiera, słynnego francuskiego żeglarza i autora książek. Ich podróż trwała kilka lat, a film jest relacją z jednego z etapów. 100-lecie słynnej transantarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona będzie okazją do przypomnienia historii jednej z najbardziej nieprawdopodobnych akcji ratunkowych na odległych wodach Oceanu Południowego.

 

  • „Jachtem donikąd” - film o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

 

  • „Optimista” - nowym polski film w reżyserii Kryspina Pluty. Autor przez dwa lata towarzyszył młodym żeglarzom stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem i osprzętem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich pierwsze łzy spowodowane strachem, pierwsze chwile zwątpienia, a także radość. Mateusz, na którym skupia się oko kamery, jeszcze nie wie czy żeglarstwo to jest właśnie to...

Pełną listę prezentowanych filmów oraz szczegółowy program pokazów w Katowicach dostępny jest na stronie www.jachtfilm.pl 
Prelekcje rozpoczną się o godz. 1500 w sobote oraz niedzielę.

 

Bilety w cenie:

  • 15 zł - bilet ulgowy na jeden wybrany blok filmowy
  • 26 zł - karnet ulgowy na dwa wieczory filmowe w ramach Przeglądu
  • 20 zł - bilet normalny na jeden blok filmowy
  • 36 zł - karnet normalny na dwa wieczory filmowe w ramach Przeglądu

Kasa Kinoteatr Rialto tel.: 32 251 04 31 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Home Kultura żeglarska Już za tydzień rusza przegląd filmów JachtFilm